NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Творчески отражения Обичам сътвореното от мен бижу да ме изненадва, каза Николай Сърдъмов
2861
Творчески отражения

Обичам сътвореното от мен бижу да ме изненадва, каза Николай Сърдъмов

Бижутата са много неща, не само декорация, каза Николай Сърдъмов, който твори в сферата на бижутерията, изящното изкуство и модния дизайн.  Казва, че му е приятно, когато види някого с бижу, изработено от него. Творецът има и такива накити, които му липсват, след като ги продаде. „Обикновено са последните неща, които правя

| 16 Юли 2024, 12:55 ч.
Обичам сътвореното от мен бижу да ме изненадва, каза  Николай Сърдъмов
Обичам сътвореното от мен бижу да ме изненадва, каза Николай Сърдъмов
Снимка © Ваня Сухарова

Бижутата са много неща, не само декорация, каза Николай Сърдъмов, който твори в сферата на бижутерията, изящното изкуство и модния дизайн. 

Американската актриса Джун Скуиб, която е на 94 години и изпълнява главна роля в комедията „Телма“, е трябвало да убеди създателите на филма, че може сама да прави много от каскадите си, предаде Ройтерс. 

„Беше много забавно. След като прочетох сценария реших, че мога да се справя“, каза Скуиб. 

Тя прави почти всички каскади със скутери, включително и в сцена в антикварен магазин, която е физически трудна за изпълнение. 

Филмът на „Магнолия пикчърс“, режисиран от Джош Марголин, разказва за баба Телма, която се впуска в множество каскади, за да отмъсти на телефонните измамници, които са взели 10 000 щатски долара от спестяванията . 

Във филма участва и Фред Хечингер, който се превъплъщава в образа на внука на Телма. 

Марголин каза, че Скуиб е насочила „вътрешния си Том Круз“ много ефективно. Тя се е чувствала все по-комфо

Светлин Русев е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България.

Събитието е на 18 септември в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.

За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.

Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на ци

Музикален маратон ще се проведе в румънския град Клуж-Напока от 8 до 11 август. Над 250 артисти, сред които Лени Кравиц и Сам Смит, ще се включат в летния фестивал Untold, съобщиха организаторите.

“Интересът към събитието е огромен и не сме изненадани от това, защото наскоро Untold бе избран на трето място в списъка на най-ценените и обичани фестивали по света”, разказва един от организаторите Едуард Кережи.

Лени Кравиц, изпълнителят, който държи рекорд с четири награди "Грами" в четири поредни години за най-добър изпълнител, идва за първи път на фестивала. Легендарната рок звезда, която наскоро навърши 60 години и получи и звезда на Алеята на славата в Холивуд, ще зарадва феновете с песните си Fly Away, American Woman, I Belong to You и др.

Британският певец Сам Смит, носител на награди "Оскар", "Златен глобус" и пет награди "Грами", идва за първи път в Румън

Венелин Христов Цанков, както е истинското му име, е роден на 7 юни 1924 г. в София. Майка му е уважавана учителка. Баща му Христо Цанков-Дерижан е роден в Габрово, но по-късно идва в София, където започва доста бърза кариера като общественик, политик и литератор. Бил е и директор на Народния театър. „Когато майка ми е била бременна с мен, баща ми е посадил онези две тополи пред Народния театър с надеждата, че аз ще имам нещо общо с този театър. Тополите и сега са там“, разказва Вили Цанков.

През 1947 г. Вили Цанков завършва Военното училище в София. В периода 1947-1950 г. учи стопански и социални науки в Софийския университет, но не завършва обучението си. Междувременно се занимава с поезия и скулптура, рисува картини, но без особен талант и в трите области. Театралното изкуството обаче го влече. Покрай своя приятелка, студ

Музиката на Ценко Минкин е с фантазия, хрумвания, в нея има експеримент. Това каза композиторът Ясен Козев. Днес Минкин, който е председател на Съюза на българските композитори (СБК), навършва 65 години.

„Ценко Минкин е един позитивен, весел човек, поет в общия смисъл на думата, включително в музиката, и е чудесен другар. Музиката му е такава“, посочи Козев. По думите му Минкин винаги се опитва да е в синхрон с обстоятелствата, да има мир и да защитава всичко, в което вижда талант и перспектива.

По думите на Ясен Козев Ценко Минкин е отговорен човек и приятел, както и „весел композитор“, който пише различни форми - и по-леки, и по-големи, и оркестрови, и камерни, и театрални. „.Той е широка палитра талант“, допълни Козев. В момента той е председател на управителния съвет на сдружението за колективно управление на авторски п

Казва, че му е приятно, когато види някого с бижу, изработено от него. Творецът има и такива накити, които му липсват, след като ги продаде. 

„Обикновено са последните неща, които правя. Те са ми любими още, още им се радвам“, разказва той. Но отбелязва, че се радва, когато бъдат носени бижутата му. „Виждам, че някои са толкова носени, че вече са се разкривили и смазали, което също е готино, защото човекът си ги носи“, отбелязва той.

ЕКСПЕРИМЕНТИ

Сърдъмов разказва, че обича да експериментира не само с формите, а и с материалите. 

„Имам една серия бижута от вътрешна гума на колелета.  Преди години спечелих награда от Съюза на българските художници за нови материали и технологии, където правихме бижута от захар и идеята беше за това консуматорско мислене – всичко да бъде изядено. Също така правя бижута от сребро, злато, благородни метали“, разказва майсторът на бижута.

Американската актриса Шарън Стоун каза, че хората са се възползвали от нея финансово, докато се е възстановявала от почти фатален инсулт, предаде ДПА.

През 2001 г. звездата от "Първичен инстинкт" получи инсулт, който доведе до мозъчен кръвоизлив и я принуди да се оттегли от Холивуд за седем години, докато се възстанови напълно.

"Хората се възползваха от мен през този период", каза американската актриса пред изданието "Холивуд рипортър". Стоун отбелязва, че е имала спестени 18 милиона щатски долара, но "когато погледнах банковата си сметка, всичко беше изчезнало".

"Хладилникът, телефонът - всичко беше на чужди имена... Нямах никакви пари".

Актрисата, която е на 66 години, заяви, че вместо да изпитва горчивина от преживяното след инсулта, тя предпочита да се фокусира върху положителното.

"Реших да остана в настоящето... Реших да не се придържам къ

Изложба „Небето, риза нетъкана” на студента по трансмедийни изкуства във Виена Александър Габровски се откри в галерия „A&G Art Meeting“ във Варна.

Творбите на младия автор, който е родом от Варна, са посветени на тъканта на реалността и нишките, които изплитат всичко около нас. Той представя маслена живопис, керамика, фотографски колажи, поезия. На откриването авторът прочете свои лирични творби и участва в 15-минутен пърформанс заедно с танцьорката Звезделина Станева и Калоян Васев. 

В своето представление тримата чрез танц и песен събраха три разноцветни нишки, в които след това оплетоха и публиката. Танцът бе придружен и от четене на поетични творби и диалози. „Аз не танцувам, аз рисувам във въздуха. Не, аз не рисувам, а изписвам букви и изречения с тялото си. Не, аз не пиша с тялото си, аз танцувам“, изрече авторът по време на своя танц. Той бе облечен в

Мариус Куркински ще покаже в родния си град Варна своето най-ново представление „Нашенец“ по Чудомир, което е в програмата на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. 

Както каза главният координатор на форума Асен Терзиев, именно известният ни артист в средата на 90-те години превърна моноспектаклите в нещо изключително харесвано и от специалисти, и от широката публика, а с „Дамата с кученцето“ по Чехов, където влиза в няколко роли, той създаде своеобразен култ. 

Куркински е поставил в тази театрална форма проза на Антон П. Чехов, Андрей Платонов и Джулиан Барнс, библейски текстове. От 2006 г. насам интересът му е основно към български автори, един от които е Николай Хайтов. С моноспектакъла по разказите на големия български хуморист Чудомир, Мариус Куркински отбелязва 30 години сценична дейност. В своя спектакъл той пресъздава типичното за автора о

Картина, останала скрита около 400 години, преди да бъде открита през 2019 г., е отпечатана на обложка на нов албум, съобщи Би Би Си.

Специалисти откриха произведението при изследване с рентген на картина, собственост на музея "Боус" в замъка "Барнард" в Дърам, Англия, докато се опитваха да установят дали дървената й рамка е увредена. Под картината, изобразяваща обезглавяването на Йоан Кръстител, експертите откриват друга картина, изобразяваща рождественска сцена.

Музикантът Ханк Съливант, бивш концертиращ китарист с американската рок група MGMT, използва скритата доскоро картина за обложката на новия си албум The Color of Heaven.

Специалистите смятат, че картината на Йоан Кръстител е на около 400 години и вероятно е била част от олтар. Авторът на картината, както и на скритото под нея произведение, не е известен. Скритата картина изобразява бебе в ясли, ангели

Петият студиен албум на "Металика", който носи името на хеви метъл групата, но е известен като "Черният албум", стана четвъртият, прекарал минимум 750 седмици в класацията Билборд 200, съобщи Мюзик нюз.

Албумът "Metallica" е издаден през 1991 г. и включва хитови парчета като Enter Sandman, The Unforgiven и Nothing Else Matters. Наричан е "Черният албум" заради изцяло черната си обложка.

С постижението от 750 седмици, прекарани в албумната класация Билборд 200, "Металика" стават едва четвъртите изпълнители, преминали тази емблематична бариера.

Първенци с най-много прекарани седмици в чарта - внушителните 990, са легендите на британския рок "Пинк флойд" с албума The Dark Side Of The Moon.

Следват легендата на регето Боб Марли с албума Legend и американската рок група "Джърни" с Journey`s Greatest Hits, прекарали в класацията Билборд 200 съответно 843 седм

Последната изложба, която представи в София преди месец, бе озаглавена Lapidarium и съдържаше бижута с морски дарове. „Като едни спомени от лятото, от приятни преживявания, които човек си колекционира и събира през този период, независимо къде по морето се намира. Исках тези неща да бъдат събрани и запазени, но и да бъдат носени. Т.е. не само човек да си ги сложи на конче, а исках да ги отлея в бронз, метал и после с различни покрития. Било то цинково или пък позлатени, или с тази прахова боя, с която са покрити. И просто да ги върна отново на морето, но в един по-непреходен метал“, разказа Сърдъмов. 

ПО СВЕТА

Негови работи са излагани в големи галерии в различни точки на света. Казва, че още в началото мечтаел да показва творбите си в чужбина. „И това се случваше постепенно и беше много приятно. Да, приятно е, когато видя мои бижута едно до друго в изложби по света с много известни бижутери, световни имена“, казва той.

Николай Сърдъмов подчертава, че харесва добре направените бижута - да има зад тях технология, знания за метала или за материалите, които се използват. Да не се разпадат. Следи много свои колеги какво правят по света. „Едно време много харесвах италианците, защото имаха едно много интересно отношение към златото и с голям размах го третираха. А тогава за мен, като млад бижутер, беше притеснително да работя с толкова скъп метал. И ми харесваше тази тяхна свобода“, отбелязва творецът.

Според него е важно как публиката приема творбите му на изложби, но повече го ласкаят комплименти от  професионалисти. Особено от такива с галерии в чужбина, с които той работи. „Примерно, „Изабела Хунд“ в Мюнхен или галеристът Мишел от Америка, като кажат: „Ау, това бижу е много хубаво!“ - Това са галеристи с 40-годишен стаж в галериите. Виждали са немалко бижута. И продължават да се изненадват – което мен също ме изненадва. Да могат да се изненадат. И съм ги питал как поддържат този пламък за изненада. Те отговарят, че го имат и се изненадват, и това им носи щастие. Което е невероятно“, разказва Сърдъмов.

ИЗНЕНАДИ

Той самият също се изненадва от себе си. „Понякога имаш някаква идея за нещо, тя не тръгва там, където си измислил. Тръгва в друга посока и те изненадва. С опита нямаш толкова много изненади – процесът е по-контролируем, което ми липсва. Преди имах повече изненади“, казва той.

По думите му, когато има идея за някакъв обем с определени камъни, докато не видиш нещото готово, ти мислиш, че ще стане хубаво, но я има и изненадата. „Има го този процес, който те изненадва готово нещо. По някой път то е много чуждо. То е ново, по-скоро. Аз трябва да свикна с него“, казва творецът. Той отбелязва, че на публиката също й е трудно да свиква с новостите и с изненадите. „Отнема време те да поседят в тая галерия и се случва например, след две години, когато аз имам нова изложба, те  да търсят от старите неща. Защото е имало време да ги видят, да ги осмислят“, разказва творецът.

Казва, че не се влияе от трендове. „Нещата, които аз правя, са изкуство. Не мога да кажа, че има трендове, а по-скоро какво мен лично ме вълнува и по каква тема работя“, отбелязва той. През есента предстои участие в обща изложба в Чехия. „Ще участвам в едно биенале с две мои бижута“, каза той. Там ще се представи с две колиета със сребро. 

Николай Сърдъмов е роден на 17 септември 1975 г. в Севлиево, но живее и работи в София. Завършва средното си образование в художествено училище по приложни изкуства, София. Има магистратура по бижутерия и метал в Националната художествена академия, София и бакалавърска степен по педагогика на изящните изкуства в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Няколко години се формира в Международната лятна академия за изящни изкуства и майсторски класове в секция бижута в Залцбург, Австрия. През 2000 г. получава „Голямата награда на СБХ“ в конкурса за нови технологии, София. Работи в сферата на бижутерията, изящното изкуство и модния дизайн. Негови работи са излагани в галерия Електрум, Лондон, Bluecoat Display Centre, Ливърпул – за Англия; Roger Billcliffe Gallery, Глазгоу – за Шотландия; шоурум Lila Pix, V&V Gallery, Виена – за Австрия; Galеrie Feinform, Франкфурт, Galerie Isabella Hund, Мюнхен, Хилде Лайс, Хамбург, Трайкорн, Берлин – за Германия, РA, Амстердам; Лус Мартин, Делфт; Гутшмидт, Хага – за Холандия и галерия Юнгблут – за Люксембург.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
Биография: Любомир Пипков
Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.  Той е роден на ...
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от фра ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Творчески отражения
2861
Творчески отражения

Обичам сътвореното от мен бижу да ме изненадва, каза Николай Сърдъмов

Бижутата са много неща, не само декорация, каза Николай Сърдъмов, който твори в сферата на бижутерията, изящното изкуство и модния дизайн.Казва, че му е приятно, когато види някого с бижу, изработено от него. Творецът има и такива накити, които му липсват, след като ги продаде.

| 16 Юли 2024, 12:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Обичам сътвореното от мен бижу да ме изненадва, каза  Николай Сърдъмов
Обичам сътвореното от мен бижу да ме изненадва, каза Николай Сърдъмов
Снимка © Ваня Сухарова

Бижутата са много неща, не само декорация, каза Николай Сърдъмов, който твори в сферата на бижутерията, изящното изкуство и модния дизайн. 

Казва, че му е приятно, когато види някого с бижу, изработено от него. Творецът има и такива накити, които му липсват, след като ги продаде. 

Американската актриса Джун Скуиб, която е на 94 години и изпълнява главна роля в комедията „Телма“, е трябвало да убеди създателите на филма, че може сама да прави много от каскадите си, предаде Ройтерс. 

„Беше много забавно. След като прочетох сценария реших, че мога да се справя“, каза Скуиб. 

Тя прави почти всички каскади със скутери, включително и в сцена в антикварен магазин, която е физически трудна за изпълнение. 

Филмът на „Магнолия пикчърс“, режисиран от Джош Марголин, разказва за баба Телма, която се впуска в множество каскади, за да отмъсти на телефонните измамници, които са взели 10 000 щатски долара от спестяванията . 

Във филма участва и Фред Хечингер, който се превъплъщава в образа на внука на Телма. 

Марголин каза, че Скуиб е насочила „вътрешния си Том Круз“ много ефективно. Тя се е чувствала все по-комфо

Светлин Русев е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България.

Събитието е на 18 септември в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.

За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.

Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на ци

Музикален маратон ще се проведе в румънския град Клуж-Напока от 8 до 11 август. Над 250 артисти, сред които Лени Кравиц и Сам Смит, ще се включат в летния фестивал Untold, съобщиха организаторите.

“Интересът към събитието е огромен и не сме изненадани от това, защото наскоро Untold бе избран на трето място в списъка на най-ценените и обичани фестивали по света”, разказва един от организаторите Едуард Кережи.

Лени Кравиц, изпълнителят, който държи рекорд с четири награди "Грами" в четири поредни години за най-добър изпълнител, идва за първи път на фестивала. Легендарната рок звезда, която наскоро навърши 60 години и получи и звезда на Алеята на славата в Холивуд, ще зарадва феновете с песните си Fly Away, American Woman, I Belong to You и др.

Британският певец Сам Смит, носител на награди "Оскар", "Златен глобус" и пет награди "Грами", идва за първи път в Румън

Венелин Христов Цанков, както е истинското му име, е роден на 7 юни 1924 г. в София. Майка му е уважавана учителка. Баща му Христо Цанков-Дерижан е роден в Габрово, но по-късно идва в София, където започва доста бърза кариера като общественик, политик и литератор. Бил е и директор на Народния театър. „Когато майка ми е била бременна с мен, баща ми е посадил онези две тополи пред Народния театър с надеждата, че аз ще имам нещо общо с този театър. Тополите и сега са там“, разказва Вили Цанков.

През 1947 г. Вили Цанков завършва Военното училище в София. В периода 1947-1950 г. учи стопански и социални науки в Софийския университет, но не завършва обучението си. Междувременно се занимава с поезия и скулптура, рисува картини, но без особен талант и в трите области. Театралното изкуството обаче го влече. Покрай своя приятелка, студ

Музиката на Ценко Минкин е с фантазия, хрумвания, в нея има експеримент. Това каза композиторът Ясен Козев. Днес Минкин, който е председател на Съюза на българските композитори (СБК), навършва 65 години.

„Ценко Минкин е един позитивен, весел човек, поет в общия смисъл на думата, включително в музиката, и е чудесен другар. Музиката му е такава“, посочи Козев. По думите му Минкин винаги се опитва да е в синхрон с обстоятелствата, да има мир и да защитава всичко, в което вижда талант и перспектива.

По думите на Ясен Козев Ценко Минкин е отговорен човек и приятел, както и „весел композитор“, който пише различни форми - и по-леки, и по-големи, и оркестрови, и камерни, и театрални. „.Той е широка палитра талант“, допълни Козев. В момента той е председател на управителния съвет на сдружението за колективно управление на авторски п

„Обикновено са последните неща, които правя. Те са ми любими още, още им се радвам“, разказва той. Но отбелязва, че се радва, когато бъдат носени бижутата му. „Виждам, че някои са толкова носени, че вече са се разкривили и смазали, което също е готино, защото човекът си ги носи“, отбелязва той.

ЕКСПЕРИМЕНТИ

Американската актриса Шарън Стоун каза, че хората са се възползвали от нея финансово, докато се е възстановявала от почти фатален инсулт, предаде ДПА.

През 2001 г. звездата от "Първичен инстинкт" получи инсулт, който доведе до мозъчен кръвоизлив и я принуди да се оттегли от Холивуд за седем години, докато се възстанови напълно.

"Хората се възползваха от мен през този период", каза американската актриса пред изданието "Холивуд рипортър". Стоун отбелязва, че е имала спестени 18 милиона щатски долара, но "когато погледнах банковата си сметка, всичко беше изчезнало".

"Хладилникът, телефонът - всичко беше на чужди имена... Нямах никакви пари".

Актрисата, която е на 66 години, заяви, че вместо да изпитва горчивина от преживяното след инсулта, тя предпочита да се фокусира върху положителното.

"Реших да остана в настоящето... Реших да не се придържам къ

Изложба „Небето, риза нетъкана” на студента по трансмедийни изкуства във Виена Александър Габровски се откри в галерия „A&G Art Meeting“ във Варна.

Творбите на младия автор, който е родом от Варна, са посветени на тъканта на реалността и нишките, които изплитат всичко около нас. Той представя маслена живопис, керамика, фотографски колажи, поезия. На откриването авторът прочете свои лирични творби и участва в 15-минутен пърформанс заедно с танцьорката Звезделина Станева и Калоян Васев. 

В своето представление тримата чрез танц и песен събраха три разноцветни нишки, в които след това оплетоха и публиката. Танцът бе придружен и от четене на поетични творби и диалози. „Аз не танцувам, аз рисувам във въздуха. Не, аз не рисувам, а изписвам букви и изречения с тялото си. Не, аз не пиша с тялото си, аз танцувам“, изрече авторът по време на своя танц. Той бе облечен в

Мариус Куркински ще покаже в родния си град Варна своето най-ново представление „Нашенец“ по Чудомир, което е в програмата на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. 

Както каза главният координатор на форума Асен Терзиев, именно известният ни артист в средата на 90-те години превърна моноспектаклите в нещо изключително харесвано и от специалисти, и от широката публика, а с „Дамата с кученцето“ по Чехов, където влиза в няколко роли, той създаде своеобразен култ. 

Куркински е поставил в тази театрална форма проза на Антон П. Чехов, Андрей Платонов и Джулиан Барнс, библейски текстове. От 2006 г. насам интересът му е основно към български автори, един от които е Николай Хайтов. С моноспектакъла по разказите на големия български хуморист Чудомир, Мариус Куркински отбелязва 30 години сценична дейност. В своя спектакъл той пресъздава типичното за автора о

Картина, останала скрита около 400 години, преди да бъде открита през 2019 г., е отпечатана на обложка на нов албум, съобщи Би Би Си.

Специалисти откриха произведението при изследване с рентген на картина, собственост на музея "Боус" в замъка "Барнард" в Дърам, Англия, докато се опитваха да установят дали дървената й рамка е увредена. Под картината, изобразяваща обезглавяването на Йоан Кръстител, експертите откриват друга картина, изобразяваща рождественска сцена.

Музикантът Ханк Съливант, бивш концертиращ китарист с американската рок група MGMT, използва скритата доскоро картина за обложката на новия си албум The Color of Heaven.

Специалистите смятат, че картината на Йоан Кръстител е на около 400 години и вероятно е била част от олтар. Авторът на картината, както и на скритото под нея произведение, не е известен. Скритата картина изобразява бебе в ясли, ангели

Петият студиен албум на "Металика", който носи името на хеви метъл групата, но е известен като "Черният албум", стана четвъртият, прекарал минимум 750 седмици в класацията Билборд 200, съобщи Мюзик нюз.

Албумът "Metallica" е издаден през 1991 г. и включва хитови парчета като Enter Sandman, The Unforgiven и Nothing Else Matters. Наричан е "Черният албум" заради изцяло черната си обложка.

С постижението от 750 седмици, прекарани в албумната класация Билборд 200, "Металика" стават едва четвъртите изпълнители, преминали тази емблематична бариера.

Първенци с най-много прекарани седмици в чарта - внушителните 990, са легендите на британския рок "Пинк флойд" с албума The Dark Side Of The Moon.

Следват легендата на регето Боб Марли с албума Legend и американската рок група "Джърни" с Journey`s Greatest Hits, прекарали в класацията Билборд 200 съответно 843 седм

Сърдъмов разказва, че обича да експериментира не само с формите, а и с материалите. 

„Имам една серия бижута от вътрешна гума на колелета.  Преди години спечелих награда от Съюза на българските художници за нови материали и технологии, където правихме бижута от захар и идеята беше за това консуматорско мислене – всичко да бъде изядено. Също така правя бижута от сребро, злато, благородни метали“, разказва майсторът на бижута.

Последната изложба, която представи в София преди месец, бе озаглавена Lapidarium и съдържаше бижута с морски дарове. „Като едни спомени от лятото, от приятни преживявания, които човек си колекционира и събира през този период, независимо къде по морето се намира. Исках тези неща да бъдат събрани и запазени, но и да бъдат носени. Т.е. не само човек да си ги сложи на конче, а исках да ги отлея в бронз, метал и после с различни покрития. Било то цинково или пък позлатени, или с тази прахова боя, с която са покрити. И просто да ги върна отново на морето, но в един по-непреходен метал“, разказа Сърдъмов. 

ПО СВЕТА

Негови работи са излагани в големи галерии в различни точки на света. Казва, че още в началото мечтаел да показва творбите си в чужбина. „И това се случваше постепенно и беше много приятно. Да, приятно е, когато видя мои бижута едно до друго в изложби по света с много известни бижутери, световни имена“, казва той.

Николай Сърдъмов подчертава, че харесва добре направените бижута - да има зад тях технология, знания за метала или за материалите, които се използват. Да не се разпадат. Следи много свои колеги какво правят по света. „Едно време много харесвах италианците, защото имаха едно много интересно отношение към златото и с голям размах го третираха. А тогава за мен, като млад бижутер, беше притеснително да работя с толкова скъп метал. И ми харесваше тази тяхна свобода“, отбелязва творецът.

Според него е важно как публиката приема творбите му на изложби, но повече го ласкаят комплименти от  професионалисти. Особено от такива с галерии в чужбина, с които той работи. „Примерно, „Изабела Хунд“ в Мюнхен или галеристът Мишел от Америка, като кажат: „Ау, това бижу е много хубаво!“ - Това са галеристи с 40-годишен стаж в галериите. Виждали са немалко бижута. И продължават да се изненадват – което мен също ме изненадва. Да могат да се изненадат. И съм ги питал как поддържат този пламък за изненада. Те отговарят, че го имат и се изненадват, и това им носи щастие. Което е невероятно“, разказва Сърдъмов.

ИЗНЕНАДИ

Той самият също се изненадва от себе си. „Понякога имаш някаква идея за нещо, тя не тръгва там, където си измислил. Тръгва в друга посока и те изненадва. С опита нямаш толкова много изненади – процесът е по-контролируем, което ми липсва. Преди имах повече изненади“, казва той.

По думите му, когато има идея за някакъв обем с определени камъни, докато не видиш нещото готово, ти мислиш, че ще стане хубаво, но я има и изненадата. „Има го този процес, който те изненадва готово нещо. По някой път то е много чуждо. То е ново, по-скоро. Аз трябва да свикна с него“, казва творецът. Той отбелязва, че на публиката също й е трудно да свиква с новостите и с изненадите. „Отнема време те да поседят в тая галерия и се случва например, след две години, когато аз имам нова изложба, те  да търсят от старите неща. Защото е имало време да ги видят, да ги осмислят“, разказва творецът.

Казва, че не се влияе от трендове. „Нещата, които аз правя, са изкуство. Не мога да кажа, че има трендове, а по-скоро какво мен лично ме вълнува и по каква тема работя“, отбелязва той. През есента предстои участие в обща изложба в Чехия. „Ще участвам в едно биенале с две мои бижута“, каза той. Там ще се представи с две колиета със сребро. 

Николай Сърдъмов е роден на 17 септември 1975 г. в Севлиево, но живее и работи в София. Завършва средното си образование в художествено училище по приложни изкуства, София. Има магистратура по бижутерия и метал в Националната художествена академия, София и бакалавърска степен по педагогика на изящните изкуства в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Няколко години се формира в Международната лятна академия за изящни изкуства и майсторски класове в секция бижута в Залцбург, Австрия. През 2000 г. получава „Голямата награда на СБХ“ в конкурса за нови технологии, София. Работи в сферата на бижутерията, изящното изкуство и модния дизайн. Негови работи са излагани в галерия Електрум, Лондон, Bluecoat Display Centre, Ливърпул – за Англия; Roger Billcliffe Gallery, Глазгоу – за Шотландия; шоурум Lila Pix, V&V Gallery, Виена – за Австрия; Galеrie Feinform, Франкфурт, Galerie Isabella Hund, Мюнхен, Хилде Лайс, Хамбург, Трайкорн, Берлин – за Германия, РA, Амстердам; Лус Мартин, Делфт; Гутшмидт, Хага – за Холандия и галерия Юнгблут – за Люксембург.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Биография: Любомир Пипков
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.